coğrafya gerçekten kader midir?

“coğrafya gerçekten kader midir?” üzerine 10 yorum

 1. İstek,azim ve disiplin anahtar kelimeler ancak coğrafya kaderdir olarak bundan bahsedildiğini düşünmüyorum. Türkiyeyi baz alacak olursak batı ve doğu olarak aynı şeyler yaşanmaz. Kim eskilerden ne görmüşse onu yaşar, bunun da istek,azim,disiplinle alakası yoktur, tamamen “kabullenmek” olduğunu düşünüyorum. Başta sorgulamak lazım, daha sonra gerisi ip söküğü gibi gelir.

  Liked by 1 kişi

 2. tabi bu benim şahsi görüşümdü, çok çetrefilli ve pek çok kişi bu konu hakkında tartışıyor
  sorgulama konusuna katılıyorum. bu coğrayada insanlar büyüklerin ya da medyada gördüklerini sorgulamadan inanıyorlar. çok acı gerçekten.
  kabulleniş ile bu kader anlayışla ilgili bir doğru orantı olduğunu düşünüyorum.
  değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim 🌹

  Liked by 1 kişi

 3. Genelde kader kısmet demek baş gelen olumsuzluk diye nitelendirdiğimiz şeylerin ötesini bilememekten gelir. Hani bu bizim icin hayırlı mi değil mi? gibi bir düşünce. Denedigim birşey istediğim yola çıkmazsa “kader kısmet” derim ama ardından aklımda başka bir yol belirmiştir zaten ” birde şöyle yapayım” der yeni bir rota çizerim. Benim için kader kısmet demek bu manalara geliyor. Annemden böyle öğrendim. Birşey olmayınca kısmet değilmiş yani o şekilde olmayacakmış başka türlüsünü dene demek olarak aktarıldı bana. Birde kabul edelim ki gerçekten her yolu deneyip nasip olmayan bir sürü şey var. Kazanım tecrübe olsada ilk anda istediğimizi alamadığımız süreç doğrultusunda fikirlerimizin değişime uğrayıp başka bir çıkış kapısına gönüllü razı olusumuz gibi 😊 uzattım ama idare edin şimdilik 🙈 sonraları daha az yazmayı öğrenirim belki 😅

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s